راهنمای کامل ثبت طرح صنعتی

راهنمای کامل ثبت طرح صنعتی

جهت مشاوره با ما فرم زیر راپر کنید

نام خانوادگی *
نام خانوادگی
این فیلد را پر کنید
توضیحات
توضیحات
این فیلد را پر کنید
موبایل *
موبایل
این فیلد را پر کنید

راهنمای کامل ثبت طرح صنعتی به شما کمک می کند تا بتوانید بدون ضرر و زیان و هر گونه خطایی این کار را انجام دهید. همچنین اگر خطایی در ثبت طرح صنعتی صورت گیرد موجب ضرر جبران ناپذیری در این عرصه خواهد شد، در واقع باید مراحل آن را به صورت کاملاً دقیقی انجام دهید تا ثبت طرح به صورت موفق آمیزی انجام شود.

اگر دقت کرده باشید وقتی کسی محصولی را با زحمت و ذهن خلاقش تولید و به بازار عرضه می کند. معمولاً رقبا در بازار پیدا شده و از روی همان طرح کپی می کنند. یکی از دغدغه های تولید کننده ها هم همین موضوع است.

راه حل قانونی جلوگیری از این موضوع ثبت طرح صنعتی و ایده است. با این کار می توانید جلوگیری از سوءاستفاده شخص ثالث از طرح و ایده خود را بگیرید.

از مفید بودن انجام حقوق مالکیت معنوی این است که تمام مشخصات ظاهری تا رنگ کالا مورد توجه قرار گرفته و به طور کامل ثبت می شود. اگر هم تصمیم به انجام این کار دارید کارنیل وب به طور کاملاً تخصصی با کارشناسان مجربی که دارد این کار را در کوتاه ترین زمان ممکن برای شما انجام می دهد.

طرح صنعتی چیست؟

تعریف طرح صنعتی طبق قانون ثبت اختراعات این گونه شرح داده شده است: هرگونه خطوط، رنگ و اشکال مختلف بتواند به گونه ترکیب یا شکل اصلی فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد به آن طرح، طرح صنعتی گفته می شود.

بعد از ایجاد طرح صنعتی می توانید نسبت به ثبت آن توسط کارنیل وب اقدام کنید.

ثبت طرح صنعتی کارنیل وب

کدام طرح ها را می توان ثبت طرح صنعتی نامید؟

طرح صنعتی را زمانی می توان ثبت کرد که اصیل یا جدید باشد در این صورت می توان به راحتی آن را ثبت نمود. طرح های صنعتی شامل محصولات صنعتی، پوشاک، صنایع دستی، ابزارهای فنی گرفته تا پزشکی، اقلامی مثل جواهرات، ساعت و دیگر محصولات لوکس می شود.

اگر این موارد را دارید پیشنهاد می کنیم تا دیر نشده نسبت به ثبت آن توسط شرکت کارنیل وب اقدام کنید. هر چقدر زودتر اقدام کنید کارهای ثبت آن سرعت بیشتری می گیرد و ثبت نهایی می شود.

ثبت طرح صنعتی چه تفاوتی با ثبت اختراع دارد؟

مهم ترین تفاوتی که طرح صنعتی با ثبت اختراع دارد این است که در ثبت طرح صنعتی همانطور که ذکر کردیم. شکل ظاهری، بسته بندی آن به طور کامل ثبت می شود اما در ثبت اختراع این گونه نیست.

در ثبت اختراع نحوه عملکرد، نوآوری، فرمول و کارآیی آن به عنوان اختراع ثبت نهایی می شود.

مزایای ثبت طرح صنعتی چیست؟

– ثبت طرح صنعتی به مالکان آن این حق را می دهد که از کلیه حقوق و مزایای آن بهره مند شده و از حق انحصاری خود استفاده کنند.

– مالک طرح می تواند از کپی برداری غیر مجاز توسط شخص سوم جلوگیری نماید.

– به ثبت رساندن طرح صنعتی فعالیت صادقانه و رقابت عادلانه تجاری را ترغیب و تشویق می کند.

– تولید محصولات با طرح های متنوع که از نظر ظاهری متفاوت و جذاب هستند را می توانید افزایش دهید.

– با ثبت حقوق مالکیت معنوی می توانید آن را دارایی تجاری خود اضافه و ارزش شرکت و محصولات را افزایش دهید؛ زیرا آن محصول به نام شما ثبت شده و می تواند به بهترین شکل نمایه ای از خلاق و منحصر به فرد بودن را به مشتری و کاربران شرکتتان نشان دهد.

– هر چقدر محصولی که به ثبت می رسانید ارزش و موفقیت بیشتری در تبلیغ، عرضه داشته باشد، 100 در صد ارزش آن برای شرکت و کسب و کار شما بیشتر خواهد بود.

– مالک طرح می تواند با واگذاری آن به شخص دیگر از امتیازات لازم برای مدت معینی که توسط طرفین مشخص شده برخوردار شود.

– با انجام ثبت مالک معنوی به شکل صحیح می توانید میزان موفقیت محصولتان را در بازار به میزان بالایی برسانید و با اطمینان کامل نسبت به برگشت سرمایه آن را به تولید انبوه برسانید.

– اگر تغییری در شکل بسته بندی محصول می دهید باید آن را قبل از اینکه تولید انبوه کنید به ثبت نهایی برسانید. تا مورد سوء استفاده قرار نگیرد و بتوانید آن محصول را منحصر به فرد شرکتتان تولید و عرضه کند.

– با ثبت طرح صنعتی و ایده تان می توانید از واردات و تولید محصولاتی که تقلید طرح شماست، جلوگیری کنید.

مدارکی که باید برای ثبت طرح صنعتی فراهم کنید

مدارک برای اشخاص حقیقی:

کارت ملی، کارت ملی شخص طراح، عکس از نمونه طرح، آدرس، کد پستی، تلفن، ایمیل متقاضی می باشد.

مدارکی که شخص حقوقی باید فراهم کند شامل موارد زیر می شود:

کپی شناسنامه، کارت ملی صاحب شرکت، کپی شناسنامه و کارت ملی شخص طراحی، کپی از روزنامه رسمی ثبت شرکت و ثبت آخرین تغییرات، عکس از نمونه در 6 زاویه مختلف، آدرس  – تلفن – کد پستی، تلفن همراه، ایمیل صاحب شرکت. (مدارک را تکمیل کنید تا روند کارتان به سرعت انجام گیرد)

تمام مدارک بالا لازمه ثبت نهایی طرح صنعتی است که می توانید آن را به طور کامل فراهم کنید که هم کارتان سریع تر پیش رود هم اینکه بتوانید طرحتان را ثبت کنید که دیگران نتوانند از آن سواستفاده کنند.

نکاتی که در راهنمای کامل ثبت طرح صنعتی باید بدانید!

  • اندازه تصاویری که از طرحتان تهیه می کنید، باید حداکثر A4 باشد و به صورت عمودی اسکن شود.
  • زمینه تصاویر را باید رنگ روشن قرار دهید.
  • عکس هایی که از طرح می گیرد باید به صورت رنگی باشد و حجم شان هم پانصد کیلوبایت بیشتر نباشد.
  • تصاویری که از مدارک هویتی که در بالا ذکر کردیم. باید به صورت اسکن شده، سیاه و سفید باشد و حداکثر حجم آن 250 کیلوبایت باشد. بهتر است پشت و روی کارت ملی و صفحه اول شناسنامه در یک تصویر باشد.
  • نامگذاری فایل ارسالی باید لاتین باشد و پسوند آن jpg باشد.

تمام موارد بالا از جمله نکات مهمی است که می توانستیم در این مقاله  راهنمای کامل ثبت طرح صنعتی به شما عزیزان ارائه دهیم. بهتر است آن را رعایت کنید تا سریعاً این ثبت انجام شود.

چقدر زمان نیاز است تا ثبت حقوق مالکیت معنوی انجام شود؟

روند ثبت حقوق مالکیت معنوی به طور معمول بین 1 تا 3 ماه طول می کشد. این مدت زمان به نوع طرح ارائه شده و تعداد کسانی که از قبل در حال ثبت طرحشان و بررسی اظهارنامه ثبتی توسط کارشناس اداره مالکیت صنعتی بوده اند بستگی دارد و متغیر است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله مراحل ثبت شرکت پیشنهاد می شود.

ثبت طرح صنعتی در کارنیل وب

ثبت طرح صنعتی را با سرعت و دقت بالا را به کارنیل وب بسپارید!

با توجه به راهنمای کامل ثبت طرح صنعتی که ذکر شد، اگر سوالی برایتان پیش آمد می توانید با کارنیل وب در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را در این زمینه به شما کنند.

همچنین برای ثبت طرح صنعتی، برند، ثبت شرکت، صلاحیت شهرداری، صورت جلسه تغییرات، اخذ صلاحیت پیمانکاری (گرید)، صلاحیت ایمنی HSE، اخذ صلاحیت پیمانکاری شهرداری (کارت شهرداری) همچنین کلیه امور ثبتی مانند ثبت شرکت، اخذ کد اقتصادی، صورت جلسه تغییرات، ثبت لوگو و برند را می توانید با این شرکت انجام دهید. کارنیل وب بهترین مشاوره و راهنمایی را با ارائه خدمات حرفه ای خدمت شما ارائه می دهد.

ثبت شرکت کارنیل وب در مدت زمان کوتاهی تمام امو ذکر شده را برای شما انجام می دهد. کافی است با ما در ارتباط باشید.

مقالات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.