انتخاب نام شرکت

در هنگام انتخاب نام شرکت چه چیزهایی را باید در نظر بگیریم؟

جهت مشاوره با ما فرم زیر راپر کنید

نام خانوادگی *
نام خانوادگی
این فیلد را پر کنید
توضیحات
توضیحات
این فیلد را پر کنید
موبایل *
موبایل
این فیلد را پر کنید

انتخاب نام مناسب شرکت می‌تواند تأثیر بسزایی در موفقیت داشته باشد. نام اشتباه می‌ تواند از عدم برقراری ارتباط با مشتریان گناه بزرگ‌ تری باشد. همچنین می‌ تواند منجر به موانع تجاری غیر قابل‌ حل شود. در عوض انتخاب نامی مناسب و قدرتمند می‌ تواند در بازاریابی و برندسازی شما بسیار مفید باشد. در این مقاله چگونگی انتخاب نام مناسب برای شرکت را برای شما ذکر می‌ کنیم. در ادامه با حق ایرانیان همراه باشید.

یکی از مهم‌ترین و چالش‌ برانگیزترین مراحل راه‌اندازی یک کسب و کار، انتخاب نام شرکت است. انتخاب نام کسب و کار معمولاً اولین قدم می‌باشد؛ زیرا برای صاحبان مشاغل ساده، سریع و واضح است. تلاش برای شناسایی نام تجاری که واقعاً شرکت و برندش را معرفی کند کار دشوار محسوب می‌شود. در ادامه سؤالاتی که باید برای تعیین نام شرکت از خود بپرسید، ذکر می‌کنیم.

اهمیت تجارت شما چیست؟

بهترین راه برای شروع فرایند انتخاب نام برای کسب و کار، مرور اهمیت و اهداف کسب و کار است. ایده کسب و کار و نحوه فروش خود را در نظر بگیرید. چیزهایی که درباره مخاطبان مورد نظر در تحقیقات بازار آموخته‌اید را فراموش نکنید.

برخی از سؤالاتی که می‌ تواند شما را در انتخاب نام برای کسب و کار راهنمایی کند عبارت‌ است از:

 • چه پیامی می‌ خواهید از طریق نام تجاری خود منتقل کنید؟
 • بزرگ‌ ترین اولویت‌های شما برای نام تجاری شما چیست؟
 • آیا می‌خواهید تلفظ نام تجاری آسان، متفاوت، منحصر به فرد و مستقیماً مرتبط با محصولات و خدمات شما باشد؟
 • می‌خواهید مردم وقتی نام کسب و کار شما را می‌ بینند به چه فکر کنند و چه احساسی داشته باشند؟
 • ساختار کسب و کار شما چیست؟
 • اسامی رقیبان شما چه هستند، در مورد نام‌ های تجاری چه چیزی دوست دارید و چه چیزی را نمی‌ پسندید؟
 • آیا طول نام مهم است؟ اگر چنین است، آیا نام کوتاه می‌ خواهید یا نام طولانی‌ تر؟

به منظور انتخاب نام شرکت جلسه ایده‌ پردازی برگزار کنید

 

هنگامی که تصمیم گرفتید می‌ خواهید نام کسب و کار شما نشان‌ دهنده چه چیزی باشد، سپس باید ایده‌ پردازی را آغاز کنید. در واقع، هرچه در این مرحله خلاق‌ تر و آزادتر فکر کنید، ایده‌ های بیشتری تولید خواهید کرد و امکانات بیشتری را برای انتخاب خواهید داشت.

جلسات ایده‌ پردازی برگزار کنید با همکاران یا شریکان، هر چقدر که می‌ توانید برای نام شرکت ایده ارائه دهید. در طول ایده‌ پردازی، اصل تجارت خود را در نظر داشته باشید؛ اما اجازه دهید ایده‌های شما بدون محدودیت جریان پیدا کنند. برخی از روش‌ های متداول برای شروع جلسه پردازی شامل تخلیه مغز، تهیه لیست، نقشه‌ برداری از ذهن و ارتباط کلمات است. کلمات مربوط به کسب و کار خود را روی کاغذ بنویسید، سپس ترکیب کرده و ایده‌ های تجاری ایجاد کنید.

انتخاب نام شرکت

به خود زمان بدهید

اکنون که جلسه ایده‌ پردازی را انجام داده‌ اید و لیستی از اسامی بالقوه دارید، زمان بررسی و تجزیه و تحلیل نتایج شما فرا رسیده است. لیست خود را مرور کرده، نام‌ های مشابه را مرتب کنید و نام‌ هایی که بلافاصله برای شما طنین‌انداز هستند را علامت‌گذاری کنید. هنگام ارزیابی نام‌های خوب از بد، چند نکته را باید در نظر گرفت:

 • آیا نام نشان می‌ دهد که کسب و کار شما در مورد چیست؟ درست است که نام‌ های تجاری زیادی وجود دارد که کار آنها را فاش نمی‌ کند، مانند گوگل یا آمازون، شما به‌عنوان یک صاحب یک شرکت، انتخاب نامی که به مردم در مورد شما بگوید به نفعتان است.
 • آیا این نام‌ها شما را از رقبا متمایز می‌ کند؟
 • آیا به‌ خاطر سپردن آن آسان است؟
 • آیا تلفظ آن آسان است؟
 • آیا با شغل و مارک تجاری شما سازگار است؟

همان‌ طور که ایده‌ های خود را بررسی می‌ کنید، تعصب‌ ها و سوگیری‌ ها را برطرف کنید.

هنگامی که لیستی از نام‌ های تجاری احتمالی دارید، لیست را کنار بگذارید و کار دیگری انجام دهید. انتخاب نام برای شرکت یک تصمیم بزرگی است، زیرا در نهایت نشان‌ دهنده نام تجاری شما خواهد بود. بگذارید ایده‌ ها برای یکی دو روز بمانند، سپس به آن برگردید و دوباره آنها را مرور کنید. در بسیاری از موارد، پس از یک وقفه کوتاه، فوراً می‌ دانید که کدام یک از گزینه‌ های برای نام شرکت مناسب است. اگر هیچ یک از احتمالات مناسب به نظر نمی‌ رسید، دوباره روند ایده‌ پردازی خود را آغاز کنید. در ادامه مسائلی که باید در هنگام انتخاب نام شرکت در نظر بگیرید را ذکر می‌ کنیم.

از انتخاب نام‌ هایی که نوشتن شان سخت است، اجتناب کنید

در صورت انتخاب نامی سخت مشتریان بالقوه در پیدا کردن شرکت شما در فضای مجازی به مشکل برخواهند خورد. اگر نام شرکت شما سخت باشد، مجبور می‌ شوید هر دفعه غلط املایی نام خود را تصحیح کنید. نامی ساده انتخاب کرده تا از سردرگمی مشتریان جلوگیری کنید.

اسمی انتخاب نکنید که با رشد شرکت محدودکننده باشد

انتخاب نامی محدودکننده ممکن است برای شما مشکلاتی در مسیر پیشرفت ایجاد کند. تصور کنید اگر جف بزوس به‌ جای آمازون نام کتاب آنلاین را انتخاب کرده بود؛بنابراین از اسامی مانند «لباس عروسی شقایق» یا «کیف و کفش رشت» خودداری کنید. کسب‌ و کار خود را به یک محصول یا یک شهر خاص محدود کنید. 

در اینترنت جستجوی کامل انجام دهید

وقتی نامی را که دوست دارید انتخاب کردید، آن را در اینترنت جستجو کنید. اغلب اوقات شخص دیگری قبلاً آن نام تجاری را برای شرکت خود انتخاب کرده است. اگرچه نیازی نیست حتماً نامی که انتخاب کردید را عوض کنید؛ اما قابل‌ تأمل می‌ باشد.

نام دامنه com را انتخاب کنید

بهتر است نام دامنه “com” را برای کسب‌ و کار خود تأمین کنید تا جایگزین‌ هایی مانند net ،org ، biz  یا سایر پسوندهای دامنه احتمالی. مشتریان تمایل دارند نام com را با یک کسب‌ و کار تثبیت شده مرتبط کنند. به‌ احتمال زیاد، کسی قبلاً صاحب‌نام com موردنظر شما را انتخاب کرده باشد، اما بسیاری از مالکان دامنه مایل‌ هستند نام خود را با قیمت مناسب بفروشند.

 از نامی استفاده کنید که معنا داشته باشد

در حالت ایده‌آل، نام شرکت باید معنادار و مربوط به تجارت شما باشد. آیا مردم می‌توانند فوراً به موضوع کسب‌ و کار شما پی ببرند؟ درست است که نام‌ های بی‌ معنی مانند گوگل، یاهو یا زاپوس به دلیل جذاب بودن کاربران را جذب می‌ کنند، اما این نوع نام‌ ها برای برند شما هزینه بیشتری خواهد داشت.

جذابیت نام انتخابی را ارزیابی کنید

بدیهی است که نمی‌ خواهید نام شرکت شما کسل‌ کننده باشد؛ اما همچنین نمی‌ خواهید چیزی که انتخاب می‌ کنید خیلی افراطی باشد. کارکنان شما باید بتوانند بدون تردید نام محل کار خود را بگویند و با مخاطبان موردنظر باید مطابقت داشته باشد.

اطمینان حاصل کنید که وقتی نام شرکت بلند گفته می‌شود، نوای خوبی دارد

گاهی نام‌ ها روی کاغذ خوب به نظر می‌ رسند، اما وقتی با صدای بلند گفته می‌ شوند آنچنان جذابیت ندارند. همچنین اگر با صدای بلند گفته شود، مطمئن شوید که مردم در نگارش آن دچار مشکل نشوند.

در مورد نام بازخورد بگیرید

5 یا 10 نام انتخاب کنید، سپس آنها را به دوستان، اعضای خانواده و همکاران مورد اعتماد بگویید. از مخاطبان موردنظر خود نیز بازخورد بگیرید و مطمئن شوید که این نام هیچ معنی منفی نداشته باشد (مانند زمانی که جنرال موتورز مدل جدید خود را “Nova” نامید بدون اینکه متوجه شوید این نام در اسپانیایی به معنی «نمی‌رود» است).

انتخاب نام شرکت می‌تواند یک فرایند طولانی باشد، اما ارزش وقت گذاشتن را دارد. هنگامی که نام شرکت خود را انتخاب کردید، نه‌ تنها گام مهمی در راه‌اندازی کسب و کار جدید خود برداشته‌ اید، بلکه برندسازی را نیز آغاز کرده‌اید.

انتخاب نام شرکت

ارائه خدمات ثبت برند و ثبت شرکت با کارنیل وب

برای انجام امور مربوط به ثبت برند شرکت خود می توانید با مشاوران کارنیل وب در ارتباط باشید. این شرکت با توجه به شرایط شما هر گونه خدمات ثبت شرکت، ثبت برند و لوگو، اخذ کد اقتصادی، اخذ صلاحیت پیمانکاری، گرید و مشاوره انفورماتیک را به صورت قانونی و در زمان کم انجام می دهد.

ثبت برند و شرکت  فرایند پیچیده ای دارد و گاهی مستلزم زمان بسیاری است. شما می توانید برای انجام بهتر و سریع تر این کار، آن را به تیم تخصصی  شرکت کارنیل وب بسپارید.

مقالات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.