ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟

جهت مشاوره با ما فرم زیر راپر کنید

نام خانوادگی *
نام خانوادگی
این فیلد را پر کنید
توضیحات
توضیحات
این فیلد را پر کنید
موبایل *
موبایل
این فیلد را پر کنید

ارز دیجیتال (Crypto currency) شکل خاصی از پول دیجیتال است که بر پایه علم رمز نگاری ایجاد شده است.

از دید بسیاری بیت کوین اولین ارز دیجیتال حقیقی یا رمز ارزی است که ایده آن در اکتبر 2008، توسط ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto) در مقاله ای در سایت (metzdowd.com) منتشر و ارائه شد، که بیتکوین را به عنوان یک ارز رمزنگاری شده (رمز ارز) معرفی می‌کرد.

در آن سال اقتصاد و صنعت جهان به شدت رکود جدی داشت، و مردم اعتماد خود را نسبت به بانک ها از دست داده بودند، این موضوع باعث شد که مردم از رمز ارز استقبال ویژه‌ای نمایند، و این امر باعث شد که امروزه در همه دنیا شناخته شده شود، بیتکوین یک ارز دیجیتالی مبتنی بر مِتد نقطه به نقطه است.

در ژانویه 2009، ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto) نخستین بیتکوین نرم‌افزاری را که شبکه را راه اندازی کرده بود و نخستین واحد رمزنگاری بیت کوین (Bitcoin) به نام بیک کوین‌ها را منتشر کرد. ساتوشی ناکاموتو نسخه 0/1 نرم‌افزار بیتکوین را در (Source forge) در 9 ژانویه 2009 منتشر کرد.

رفته رفته ارزهای دیجیتال برای حل دغدغه های متفاوتی به وجود آمدند، به عنوان نمونه اتریوم خود را بستری برای توسعه برنامه های مختلف و اجرای قرار داد های هوشمند معرفی کرد و با نگاه خوشبینانه نسبت به بانک ها، بر روی تجدید ساختار ارتباطات بین بانکی و ارائه سیستم پرداختی پرسرعت و کم هزینه متمرکز شد.

هدف ایجاد ارز دیجیتال

هدف از ایجاد اینگونه ارز دیجیتال در مرتبه اول افزایش امنیت و جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری ارزی میباشد و در مرتبه دوم آسان شدن هرچه بیشتر مبادلات و حذف واسطه ها از بین خریداران و فروشندگان میباشد.

انواع رمز ارزها

انواع رمز ارز ها

صدها نوع ارز دیجیتال وجود دارد اما مشهور ترین آنها به ترتیب :

Bitcoin ( بیت کوین )

Ethereum  ( اتریوم )

Ripple ( ریپل )

Litecoin ( لایت کوین )

Monero ( مونرو )

Ethereum Classic ( اتریوم کلاسیک )

Dash ( دش )

Augur ( آگر )

NEM یا XEM ( نم )

Waves ( ویوز )

در ایران بیت کوین از محبوبیت بیشتری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال برخوردار می‌باشد.

پیشنهاد میکنیم مقاله ی طراحی سایت گل فروشی را مطالعه کنید.

معاملات ارز دیجیتال قمار و شرط بندی هستند؟

در این مبحث از دیدگاه شرعی به این قضیه نمی پردازم، در این مطلب میخواهیم از دیدگاه علمی به این سؤال پاسخ بدهیم، که با توجه به توضیحاتی که در ادامه خدمت تان ارائه خواهد شد.

پاسخ این سؤال میتواند هم بلی باشد هم خیر، دقت داشته باشید که شغل تریدری ( معامله گری ) شغلی است که مثل خیلی از شغل های دیگر درد سرها و مشکلات خاص خودش را دارد.

هیچ کس نمیتواند ادعا بکند که من تریدر یک بازار مالی هستم و هیچ سختی و مشکلی را متحمل نشده ام، شاید مثلاً این سختی و مشکل به اندازه برخی از شغل هایی مانند بنائی و مکانیکی نباشد که بیشتر آن دارای سختی فیزیکی است.

سختی که یک تریدر در بازار های مالی بیشتر با آن طرف است موضوعات ذهنی می باشد، که اگر نتواند آنها را مدیریت کند باعث ضرر و زیان سنگین برای تریدر در آن بازار مالی می شود.

استفاده از ارز دیجیتال به عنوان درگاه پرداخت در کسب و کارها

استفاده از ارز دیجیتال به عنوان پرداخت در کسب و کار خود

قطعاً صاحبین کسب و کار دنبال راهی برای جذب مشتریان جدید می گردند،پس پشتیبانی از ارز دیجیتال به عنوان یک روش پرداختی می تواند راه حلی برای جذب مشتری جدید باشد.

علاقه مردم به ارز دیجیتال در هیچ برهه‌ای از تاریخ به این اندازه نبوده و بی شک در آینده نیز افزایش خواهد یافت.

با هرچه بیشتر جا افتادن در بین مردم، تعداد خودپرداز های رمز ارز در مراکز خرید، مراکز خدمات رسانی و…. در دنیا دائما در حال افزایش است.

در وب سایت (Coin ATM Radar) لیستی تهیه شده که مقدار زیادی دستگاه خود پرداز رمز ارز (Crypto ATM) که در بیش از 70 کشور جهان وجود دارد، ساخته شده و در بعضی از مراکز خرید بزرگ وجود دارد.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که اعلام کنید، از این پس پرداخت ارز دیجیتال نیز قبول می کنید. می توانید با تابلو جلوی صندوق فروشگاه خود، یا اعلامیه ای در وبسایت خود این کار را انجام دهید.

سپس می توانید این پرداخت را از راه های مختلفی انجام دهید، ساده ترین راه این است که با استفاده از آدرس کیف پول خود که دارای یک (Code QR ) است انجام دهید.

پیشنهاد میکنیم مقاله ی طراحی سایت موسسه حقوقی را هم مطالعه کنید.

عدم جعل و تقلب در رمز ارز

در ارز های دولتی، امکان جعل و چاپ اسکناس های تقلبی وجود دارد، که مشکلات زیادی را برای سیستم های مالی ایجاد می کند. در ارز های دیجیتال، جعل یک ارز به معنای واقعی غیر ممکن است.

ما در این جا بیت کوین را مثال می‌زنیم اگر شخصی بیت کوینی دریافت یا استفاده کند، چیزی غیر از بیت کوین های که در شبکه تا به حال استخراج شده، نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد.

ناشناس بودن و محرمانگی

در ارز های دیجیتال برای تراکنش ها ، هیچ اطلاعات خصوصی ثبت نمیگردد. تنها هویت اشخاص در شبکه ارز دیجیتال، آدرس عمومی حساب (Wallet) که عبارت های مبهم و بی معنی است.

در اکثر ارز های دیجیتال مانند بیت کوین آدرس عمومی هرکسی قابل رویت برای همه است. حتی مواردی بوده که از آنالیز های پیچیده و بررسی تمام تاریخچه‌ ی شبکه برای شناسایی هویت مالک حساب و دستگیری مجرمین که سوء استفاده کرده بودند، استفاده شده است.

در مقابل ارز های سخت گیر تر و محرمانه تر وجود دارند، مانند Monero و Zcash که شناسایی هویت را سخت تر می کنند.

آیا امکان پیگیری قضائی در رمز ارز ها وجود دارد؟

پس از اجرای هر تراکنش و تایید آن، دیگر راهی برای لغو یا بازگشت ارز شما وجود نخواد داشت. با این که بیت کوین بسیار شخصی‌تر از کارت‌های اعتباری است، اما قابل شناسایی است.این تراکنش برای همیشه در ساختار شبکه ثبت می شود.

با این که این آدرس‌ها معمولا قابل ردیابی هستند، اما به شخص یا شرکت حقوقی خاصی مربوط نیستند؛ به همین خاطر است که بیت کوین را یک سیستم با هویت کاذب یا نیمه ناشناس می‌نامند.

اسم افراد، آدرس فیزیکی یا ایمیل آنها در این تراکنش‌ها جایی ندارند. اما همچنان با استفاده از اطلاعات آدرس عمومی و (IP) ها می‌توان هویت افراد را پیگیری کرد. برعکس بانک ها یا سایر سازمان های مالی که در صورت بروز مشکل، امکان پیگیری از طریق راه های قانونی وجود دارد ، ولی در ارز های دیجیتال چنین چیزی وجود ندارد.

ما در اینجا بیت کوین را مثال میزنیم، نحوه کار همه رمز ارز ها به یک شکل است، نحوه‌ی کار بیت کوین به این شکل است که تمام معاملات صورت گرفته در بلاک چین ثبت می‌شوند. داده‌های بایگانی شده هر کدام از این معاملات، شامل مقدار پرداختی ، آدرس‌های فرستنده و گیرنده موجود میباشند.

پیشنهاد میکنیم مقاله ی طراحی وب سایت فروشگاهی را هم مطالعه کنید.

چگونه معامله ارز دیجیتال انجام دهیم؟

چگونه معامله ارز دیجیتال انجام دهیم؟

آخرین مبحثی که میخواهم در اینجا بیان کنم این است که « چگونه توسط ارز دیجیتال کسب درآمد کنیم؟» با وجود شهرت و رشد و محبوبیت ارزهای دیجیتال که در این چند سال اخیر ، سرمایه‌‌گذاران همچنان در سدد یافتن روش‌های جدید معامله‌گری ارزهای دیجیتال میباشند.
در مدت این چند سال اخیر، صرافی‌های متعددی شروع به ارائه خدمات ارز دیجیتال نمودند، که این امر باعث شد که ارگان های نظارتی حوزه‌های قضایی مختلف ایجاد شده و از این صرافی ها نظارت کنند.

ارائه خدمات تخصصی در شرکت کارنیل وب

شرکت طراحی سایت و سئو کارنیل وب در زمینه های مختلف تبلیغات کسب و کار به صورت آنلاین خدمت شما خدمات تخصصی ارائه می دهد که می توانید در جهت نیازسنجی و مشخص کردن هدفتان با مشاوران کارنیل وب در ارتباط باشد.

همچنین می توانید در جهت طراحی سایت در زمینه های فعالیت مختلف ، سئو تخصصی با تیم تخصصی کارنیل وب در ارتباط باشید در تمامی مراحل همراه شما هستیم.

مقالات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.