سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیست؛ ۴ تفاوت آن با سرور مجازی

جهت مشاوره با ما فرم زیر راپر کنید

نام خانوادگی *
نام خانوادگی
این فیلد را پر کنید
توضیحات
توضیحات
این فیلد را پر کنید
موبایل *
موبایل
این فیلد را پر کنید

سرور اختصاصی نوعی سرور از راه دور است که به طور کامل به یک فرد، سازمان یا برنامه اختصاص داده شده است. استقرار، میزبانی و مدیریت توسط یک ارائه دهنده خدمات میزبانی، ابری یا مدیریت شده (MSP) انجام می‌شود. سرور اختصاصی انحصاری است و با هیچ مشتری، سرویس یا برنامه دیگری به اشتراک گذاشته نمی‌شود.

یک سرور اختصاصی عملکردی مانند یک سرور داخلی را ارائه می‌دهد، اما تحت مالکیت، اداره و مدیریت ارائه دهنده آن است. کاربر/مشتری از راه دور به این سرورها از طریق اینترنت متصل می‌شود تا مجموعه ای از خدمات مبتنی بر سرور را انجام دهد.

در ادامه خواهیم گفت که سرور اختصاصی چیست.

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیست؟

هنگام راه‌اندازی یک وب‌سایت جدید، یکی از اولین انتخاب‌هایی که باید انجام دهید، انتخاب راه‌حل میزبانی مناسب برای نیازهای عملیاتی کسب‌وکارتان است. در حالی که صاحبان سایت‌هایی که وبلاگ‌های کم‌ترافیک یا کسب‌وکارهای کوچک را اداره می‌کنند، معمولاً به دلیل کاهش هزینه‌ها، سرورهای میزبانی اشتراکی را انتخاب می‌کنند، وب‌مسترهایی که برای رشد سایت یا افزایش تقاضای ترافیک آماده می‌شوند، به یک راه‌حل میزبانی نیاز دارند که انعطاف‌پذیری، امنیت و عملکرد بیشتری را فراهم کند. را وارد کنید: خرید سرورهای اختصاصی یا خرید سرور مجازی یک سرور اختصاصی وب سایت شما را با سرور جداگانه خود پشتیبانی می‌کند، به این معنی که شما مجبور نیستید منابع سرور یکسانی را با چندین سایت یا برنامه به اشتراک بگذارید.

این امر به وب‌سایت‌هایی با تقاضای ترافیک شدید اجازه می‌دهد تا تجربه کاربری ثابت و قابل‌اعتماد (UX) را به کاربران نهایی ارائه دهند، حتی در هنگام افزایش ترافیک. همچنین سرورهای اختصاصی به شما کنترل کامل بر تنظیمات سرور خود می‌دهند، مانند نرم افزاری که روی آن اجرا می‌شود و زیرساخت امنیتی آن.

خرید سرور اختصاصی ممکن است برای میزبانی برنامه‌ها و/یا خدمات، و همچنین برای ذخیره‌سازی داده‌ها و خدمات پشتیبان‌گیری استفاده شود. همچنین یک سرور اختصاصی ممکن است به صورت داخلی برای میزبانی و ارائه خدمات تخصصی، مانند اجرای فایل اختصاصی یا سرورهای شبکه استفاده شود.

۴ تفاوت سرور اختصاصی با سرور مجازی (VPS)

۴ تفاوت سرور اختصاصی با سرور مجازی (VPS)

VPS یک ماشین مجازی است که از یک سرور فیزیکی ایجاد شده است. سرور اختصاصی یک ماشین فیزیکی بدون لایه مجازی سازی است.

مزیت یک VPS این است که منابع مجازی به راحتی می‌توانند متناسب با نیازهای پروژه شما مقیاس شوند و این از نظر هزینه و انعطاف پذیری مفید است. به همین دلیل، ما یک سرور خصوصی مجازی را برای پروژه هایی توصیه می‌کنیم که به سطح فوق العاده بالایی از عملکرد، انعطاف پذیری یا ارتقاء زیرساخت نیاز ندارند.

برای موارد دیگر، اگر پروژه به پیکربندی خاصی مانند چندین دیسک یا RAID نیاز دارد، سرور اختصاصی بهترین انتخاب است. با عملکرد خام و پیکربندی‌های سخت‌افزاری قابل تنظیم، می‌توانید سروری را ایجاد کنید که اهداف شما را برآورده کند – و شما کاربر اصلی هستید. مانند VPS، شما در مورد سیستم عامل و پیکربندی فنی دستگاه خود تصمیم می‌گیرید.

به طور خلاصه، VPS برای شروع یک پروژه با قیمت بسیار مقرون به صرفه عالی است. هنگامی‌که پروژه بالغ شد و به سرعت در حال رشد است، می‌توانید آن را به یک سرور اختصاصی انتقال دهید. در حالی که تفاوت های ظریف زیادی بین میزبانی VPS و میزبانی سرور اختصاصی وجود دارد، در اینجا چند نمونه از تفاوت آنها وجود دارد.

بیشتر بخوانید: هاست لینوکس چیست

۱- امنیت بیشتر و کارایی بالا

از آنجا که شما تنها کسی هستید که از سرور اختصاصی استفاده می‌کنید، خطر حمله حداقل است. اتصال شما به همراه سخت افزار شما کاملا خصوصی و محتوی است. یک نکته مهم دیگر این است که هاست اختصاصی می‌تواند از اقدامات امنیتی پیشرفته تری مانند فایروال سخت افزاری سنتی استفاده کند، در حالی که راه حل های میزبانی مشترک و VPS نمی‌توانند از این امکان استفاده کنند. این یک مثال بارز از این است که چرا انتخاب محصول میزبانی مناسب بیش از قیمت گذاری وجود دارد.

سرورهای اختصاصی اجازه دسترسی مستقیم به سخت افزار را می‌دهند و عملکرد شگفت انگیزی را برای پیکربندی های خاص ارائه می‌دهند.

سرورهای اختصاصی را می‌توان به هر طریقی که انتخاب کردید بدون محدودیت از طرف میزبان پیکربندی کرد زیرا کاربر به سخت افزار دسترسی مستقیم دارد. و درست مانند نحوه ارائه میزبانی VPS با نصب نرم افزار خاص و تنظیم تنظیمات، همین امر را می‌توان در مورد سرورهای اختصاصی و سرورهای ابری نیز گفت. با این حال، به خاطر داشته باشید که اگرچه VPS و سرورهای اختصاصی تنظیمات بیشتری را ارائه می‌دهند، میزبانی اشتراکی فقط سفارشی سازی و کنترل در سطح را ارائه می‌دهد.

۲- سرعت، قیمت و مقیاس پذیری

در حالی که کاربران در پلتفرم‌های VPS به محیط‌های مجازی مجزا تقسیم می‌شوند، همه آن‌ها همچنان سخت‌افزار فیزیکی یکسانی را به اشتراک می‌گذارند و تنها می‌توانند به کسری از کل منابع سیستم دسترسی داشته باشند.

در هاست اختصاصی تمامی‌منابع سیستم به صورت پیش فرض در اختیار کاربر می‌باشد. دسترسی به این منابع زمان بارگذاری صفحه را بهبود می‌بخشد و پاسخگویی وب سایت را افزایش می‌دهد. مهم است که به یاد داشته باشید که هر چه یک صفحه سریعتر بارگذاری شود، احتمال بیشتری وجود دارد که بازدیدکننده در سایت شما بماند.

به طور کلی، میزبانی VPS بسیار کمتر از هر برنامه اختصاصی هزینه دارد. کاهش هزینه به دلیل ماهیت مشترک میزبانی VPS است. این مهم است که هنگام در نظر گرفتن بودجه میزبانی وب خود به خاطر داشته باشید.

در مقابل، سرور اختصاصی به دلیل هزینه های سخت افزاری و عملیات مرکز داده می‌تواند بسیار گران باشد. به همین دلیل، سرورهای اختصاصی برای برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ مانند تجارت الکترونیک مناسب هستند.

وقتی نوبت به گسترش سایت شما یا افزایش فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز می‌رسد، VPS اغلب راه‌حل برتر است. از آنجایی که پلتفرم‌های VPS به صورت مجازی مدیریت می‌شوند، ارتقای فضای ذخیره‌سازی شما می‌تواند با تخصیص منابع اضافی از حافظه موجود انجام شود.

با میزبانی اختصاصی، باید درایوهای اضافی را به صورت فیزیکی به سرور اضافه کنید. این کار هزینه و زمان زیادی دارد و می‌تواند باعث خرابی سایت شما با نصب سخت‌افزار شود.

۳- انعطاف پذیری سطح متوسط

سرورهای اختصاصی عملکرد بسیار خوبی دارند اما به دلیل سخت افزار فیزیکی و فضای موجود در شاسی خود محدود هستند. ارتقا همیشه امکان پذیر است، اما ممکن است بسته به ارتقای مورد نیاز، نیاز به خاموشی یا انتقال قابل توجهی داشته باشد. خوشه‌بندی سرور و راه‌حل‌های در دسترس بالا می‌توانند این را محدود کنند، اما معمولاً قیمت بسیار بالاتری دارند. یک بار دیگر، تفاوت می‌تواند حاشیه ای باشد، اما هنگام مقایسه سرور اختصاصی در مقابل VPS، انعطاف پذیری برتر به میزبانی VPS تعلق می‌گیرد.

این سرورها هم در هزینه های تکراری ماهانه و هم در ارتقای سخت افزار قیمت بیشتری خواهند داشت. هزینه سرور اختصاصی ناشی از پرداخت هزینه سخت افزاری است که استفاده می‌کنید و بدون پشتوانه سخت افزاری بزرگتر که برای پیکربندی های VPS استفاده می‌شود. مهم است که توجه داشته باشید که هزینه نیز بر اساس تصمیم شما بین سرورهای اختصاصی مدیریت شده و مدیریت نشده متفاوت خواهد بود.

۴- تخصیص منابع

با میزبانی VPS، شما یک سرور را با سایر کاربران به اشتراک می‌گذارید. شما مجموعه ای از منابع اختصاص یافته برای استفاده دریافت می‌کنید، نه کل سرور. خبر خوب این است که اگر کاربر دیگری از تخصیص خود حداکثر استفاده را نکند، ارائه دهنده می‌تواند این منابع را به حساب شما اضافه کند (هنوز هیچ تضمینی وجود ندارد که این اتفاق بیفتد). بنابراین، VPS سطوح انعطاف پذیری عالی را نشان می‌دهد.

 

میزبانی اختصاصی به شما امکان دسترسی انحصاری به کل سرور را می‌دهد، به این معنی که از زمانی که سخت افزار را در اختیار دارید، منابع بسیار بیشتری دریافت خواهید کرد. بسته به تعداد منابعی که نیاز دارید و چقدر مایل یا قادر به پرداخت هستید، می‌توانید مقدار کمتر یا بالاتری از منابع دریافت کنید. با این حال، صرف نظر از اندازه سبد منابع شما، همه چیزهایی که دارید همه مال شماست.

یک سرور اختصاصی به شما امکان دسترسی به منابع بیشتری را می‌دهد که 100٪ متعلق به شما هستند، به این معنی که مجبور نخواهید بود به شخص دیگری در همان سرور اعتماد کنید.

نتیجه گیری

همانطور که به پایان مقایسه جامع VPS و سرور اختصاصی می‌رسیم، “برنده” واضح در بیشتر دسته‌ها سرور اختصاصی است. به شما قابلیت های بی نهایت و عملکرد بی نظیری می‌دهد.

با این حال، این بدان معنا نیست که یک سرور اختصاصی برای همه به یک اندازه خوب کار خواهد کرد. این بسیار گرانتر از VPS است و مزایای آن سرمایه گذاری را برای اکثر کاربران توجیه نمی‌کند. از سوی دیگر، VPS مزایای مشابهی با سرور اختصاصی دارد، اما نسبتاً ارزان‌تر است.

اکنون که تفاوت بین VPS و سرور اختصاصی را می‌دانید، انتخاب بهترین جایگزین برای تجارت شما بسیار آسان تر خواهد بود. به یاد داشته باشید، مقیاس پذیری کلید است. هنگامی‌که از قابلیت های یک VPS فراتر رفتید، می‌توانید سایت خود را به هاست اختصاصی انتقال دهید.

در صورت نیاز به پشتیبانی و راهنمایی بیشتر می‌توانید با متخصصان مجرب وب رمز تماس حاصل نمایید.

مقالات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.