مهارت های نرم و تاثیر آن بر طراحی UX

forum2 دیدگاه

مهارت های نرم (Soft Skills) مجموعه ای از خصوصیت‌های شخصی، مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی هستند. اندازه‌گیری این مهارت‌ها دشوارتر از مهارت‌های فنی هستند، اما اهمیت زیادی در فضای کاری دارند.

شما به عنوان یک طراح UX غالباً روی محصول‌های چندوجهی کار می‌کنید و اینجاست که مهارت‌های نرم می‌توانند تأثیر زیادی داشته باشند. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین مهارت‌های نرم می‌پردازیم که به عنوان یک طراح UX باید داشته باشید.

مهارت های نرم یک طراح UX

مهارت ارتباط

طراحان UX مدت زمان زیادی را صرف مشتریان و افراد موثر در پروژه می‌کنند، با کاربران مصاحبه می‌کنند و با توسعه‌دهندگان و طراحان دیگر همکاری دارند. از این رو نخستین مهارتی که یک طراح UX باید داشته باشد، مهارت برقراری ارتباط است. طراح UX چه یک طراحی شفاهی، مکتوب و یا دیداری داشته باشد، در هر حال باید بتواند ایده‌هایش را به طور روشنی بیان کند و در عین حال شنونده فعال و انگیزه‌مندی نیز باشد.

مهارت همدلی

همدلی (Empathy) بخشی از طراحی کاربر-محور است. هر زمان که قرار است تصمیم‌هایی در مورد یک محصول یا سرویس بگیرید، نقش شما به عنوان یک طراح UX این است که از کاربران حمایت کنید. شما باید خود را به جای کاربر قرار دهید و دریابید آن‌ها در زمان استفاده از محصول چه می‌خواهند. همدلی به طراح و هر کس دیگری که با او همکاری دارد، کمک می‌کند که تصمیم‌های بهتری در زمینه طراحی بگیرد. بدین ترتیب باید از همان آغاز در فرایند طراحی دخیل باشد. در ادامه در خصوص اهمیت مهارت همدلی در طراحی UX بیشتر توضیح داده‌ایم.

سازمان‌دهی

طراحان UX با اسناد و مواد طراحی زیادی کار می‌کنند که از خلاصه گزارش‌های طراحی، یافته‌های پژوهش، نتایج مصاحبه تا وایرفریم‌ها، پروتوتایپ‌ها و اسناد مشخصه‌های طراحی را شامل می‌شود. از این رو طراحان UX باید سازمان‌دهی زیادی داشته باشند و این نه تنها برای کارآمدی خودشان بلکه برای بقیه نیز خوب است. تقریباً همه بخش‌های کار در نهایت در اختیار اعضای دیگر تیم و ذینفعان قرار می‌گیرد. بنابراین یک طراح UX بار کاری متنوعی دارد و باید بر همین مبنا کاملاً منظم عمل کند.

یک نمونه موفق از مهارت های نرم در طراحی UX کاربردی

تویوتا و مهارت های نرم طراحی UX

سیستم تولید تویوتا برخلاف تیلوریسم(مکتب نگاه اقتصادی به انسان) بر اساس احترام به انسان بود و توجه زیادی به ایجاد محیط کاری بهینه شده بود. علاوه بر آن ورودی انسانی امری حیاتی تلقی شده و به شدت مورد تشویق قرار گرفت. کارگران کارخانه تویوتا در صورت داشتن یک بازخورد یا پیشنهادی برای بهبود فرایند، مثلاً برای تست عملی کاربردپذیری می‌توانستند یک طناب را بکشند تا خط مونتاژ متوقف شود.

این سیستم یک گام مهم در تاریخ UX است، زیرا توجه همگان را به اهمیت تعامل انسان با ماشین برانگیخت. مهم نیست فناوری چه قدر پیشرفته باشد، ارزش‌ آن در هر صورت محدود به کاربردپذیری آن است و این اصلی‌ترین مفهوم UX را تشکیل می‌دهد.

در یک مقاله دیگر به بازاریابی چابک اشاره کردیم برای مطالعه همراه ما باشید.

بازاریابی دیجیتال

نوشتهٔ پیشین
بازاریابی چابک در دیجیتال مارکتینگ (Agile)
نوشتهٔ بعدی
سایت موبایل فرندلی (Responsive)

2 دیدگاه. ترک جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست