اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی HSE

جهت مشاوره با ما فرم زیر راپر کنید

نام خانوادگی *
نام خانوادگی
این فیلد را پر کنید
توضیحات
توضیحات
این فیلد را پر کنید
موبایل *
موبایل
این فیلد را پر کنید

 

گواهینامه صلاحیت ایمنی یا HSE مخفف عبارت Health Safety& Environment Management System به معنی سیستم مدیریت بهداشت ایمنی و محیط زیست می باشد. سازمان ها برای فعالیت های خود اصول و سیستم های مدیریتی را تعیین کرده اند که به اصطلاح به آن سیستم مدیریت یا HSE گفته می شود.

گواهینامه صلاحیت ایمنی چیست؟

در صورتی که شرکت ها اصول و سیستم ها را رعایت کنند به آن گواهی به نام HSE ارائه می شود. و این گواهی نامه شرکتهایی را شامل می شود که موضوع فعالیت این شرکت ها توسط سازمان HSE مطرح شده است.شرکتهایی که گواهی نامه تایید صلاحیت را دریافت می کنند شرایط لازم را برای اخذ HSE دارند.

الزاماتی که پیمانکاران برای اخذ صلاحیت ایمنی باید داشته باشند

شرکتهای پیمانکاری در دو حالت شرایط لازم را برای اخذ HSE دارند

1.داشتن رتبه برنامه بودجه

2.رتبه وزارت کار و امور اجتماعی

برای اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی از دو راه می توان اقدام کرد که هیچ کدام ازاین دو راه الویتی بر دیگری ندارد. هر سازمان یا شرکتی که موفق به دریافت گواهینامه HSE  شود بدین معناست که تمام موارد. مربوط به ایمنی و بهداشت شغلی کارمندان که مربوط به محیط زیست می باشد را رعایت نموده است. برای ثبت نام و اخذ گواهی HSE که به پیمانکاران مربوط می شود و درمورد ایمنی کارو عملیات مربوط به حوادث کاری در محیط کاری پیمانکار می تواند به وزارت کار و امور اجتماعی مراجعه کرده و متقاضیانی که شرایط لازم را دارند برای گرفتن گواهی HSE با مراجعه کردن به شرکت های گواهی دهنده این گواهی را اخذ کنند.

نکات مهم که برای گرفتن گواهینامه لازم است

 • تمامی افراد هیئت مدیره و کارگران باید در کلاس های آموزشی شرکت کنند و معرفی و مسئولیت کارگران و اعضا برای گذراندن دوره ها و کلاس های مربوطه به عهده ی کارفرما می باشد.
 • گواهی صادر شده برای HSE  برای خود شرکت و مدیرعامل می باشد ولی گواهی دوره های آموزشی کلاس به نام اشخاصی می باشد که در کلاس شرکت کرده اند.
 • برای ارائه ی مدرک به شرکت در مناقصه انجمن هیچ نامه یا گواهی ارائه نمی شود.
 • زمانی که مسئول ایمنی را به اشتباه معرفی کنند. برای معرفی کردن فرد جدید وگذراندن دوره ها و کلاس های مربوطه لازم است که به صورت کتبی نامه ای به انجمن تحویل داده شود.
 • تمامی بندهایی که در فرم های تقاضانامه و ثبت نام اینترنتی درج شده به طوریکسان تکمیل شود.
 • زمان بررسی کردن پرونده هایی که تکمیل شده اند در یک روزهفته مورد بررسی قرار می شوند.
 • زمانی که در مورد حوادث بیمه ی تامین اجتماعی پاسخگو نباشند میتوان استعلام بیمه را ارائه داد.

گواهینامه صلاحیت ایمنی شرکت حق ایرانیان

مراحل گواهینامه صلاحیت ایمنی لازم می باشد

رعایت اصول ایمنی یکی از مهم ترین مسائل فنی در هریک از عوامل اجرایی پروژه می باشد. به همین دلیل  لازم است که صلاحیت عوامل  ایمنی پیمانکاران را دریافت کنند.ابتدا یک نفر که از طرف شرکت انتخاب شده باید به همراه مدارکی که در سایت انجمن صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت قرار داده شده و فیش واریزی به کانون مراجعه کنند.

مرحله اول: مسئول ایمنی به افرادی گفته می شود که مدارکی مانند کاردانی ایمنی و بهداشت و رشته های مربوطه را شامل می شود و افرادی که دارای مدارک غیرمرتبط می باشند.لازم است که دوره های آموزشی اصول ایمنی  و  شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک  را حتما شرکت کنند. پس از گذراندن دوره ی آموزشی وارد سایت ISAAP.IR شده و با ارسال کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، قرارداد مسئول ایمنی، گواهینامه  فرآیند ثبت نام را انجام دهید.

مرحله دوم:ثبت نام کردن در دوره های آموزشی 20 ساعته مختص کارفرمان ،صاحبان کار و مدیرعامل می باشد. اما دوره های 8 ساعته مربوط به کارگرانی می باشند که تحت پوشش پیمانکاران می باشد.

مرحله سوم:مرحله وارد شدن به سامانه گواهینامه تائید صلاحیت ایمنی .که شامل دو درگاه می باشدانجمن های صنفی مسئولین ایمنی کار و کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایان ایران . پس از ثبت نام و ارسال کردن مدارک فیزیکی پرونده به اداره کار فرستاده می شود.

مرحله چهارم: پس از بازرسی کردن، پرونده به اداره ی کار استان  فرستاده می شود و لازم است که همه یپمان کاران معرفی و مطابق  جدول 20 اظهارنامه مالیاتی همه ی پیمانهایی.که به پایان رسیده اند مفاصا حساب بیمه دریافت کنند.

مرحله پنجم: پرونده پس از بازرسی به اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی و سپس به کمیته تشخیص صلاحیت فرستاده می شود.  در صورت تایید  گواهینامه تائید صلاحیت ایمنی صادر می گردد.

گواهینامه صلاحیت ایمنی اخذ گوهینامه

اهداف گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاری چیست؟

 • تعریف کردن الزامات ایمنی
 • تدوین کردن یک استراتژی برای مدیریت پیشگیری و ایمنی پیمانکاری
 • توجه کردن به مقررات و دستورالعمل های ایمنی در فعالیتهای مربوط به پیمانکاران
 • شناسایی، حذف و مدیریت کردن عوامل ایجاد خطر
 • ایجاد محیطی ایمن و کاهش حوادث

توجه کردن به نکات مهم دراخذ گواهینامه

برای تشکیل پرونده  مجوز کار یا گرید ( رتبه یا صلاحیتی که پیمانکاران باید داشته باشند) لازم می باشد. این بدان معناست که لزوما یکی از مدارک برای تشکیل پرونده ی تایید صلاحیت پیمانکاران ضروری می باشد. در صورتی که یکی از این مدارک مجوز کار یا گرید نداشته باشند ابتدا باید نسبت به دریافت این مدارک اقدام نمایند.

تفاوتی که بین HSE و گواهینامه تاییدیه ی ایمنی اداره کار وجود دارد

تفاوت بین HSE و گواهینامه صلاحیت ایمنی کار بسیار بوده. ولی در کل گواهینامه HSE و ایمنی اداره کار هر دو مربوط به مبحث ایمنی در پروژه می باشند. گواهینامه ی HSE مدرک بین اللملی برای ایجاد شرایط ایمنی می باشد ولی ایمنی اداره کار از مدارک داخلی برای شرایط ایمنی پروژه می باشند. این گواهی نامه توسط اداره کار صادر می شود.از مهم ترین تفاوتی که بین HSE و گواهینامه.صلاحیت ایمنی اداره کار وجود دارد در مدت زمانی است که طول می کشد. که گواهینامه اخذ شود.گواهینامه ی HSE با توجه به سازمانی که صادر کننده گواهی می باشد ممکن است بین سه روز تا سه ماه طول بکشد.مدت زمان اخذ گواهینامه HSE که برای مناقصه می باشد ممکن است یک هفته طول بکشد. چنانچه متقاضایان قصد پیاده سازی داشته باشند ممکن است که زمان طولانی تری را لازم داشته باشد.

اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی با حق ایرانیان

شرکت حق ایرانیان با عرضه ی خدمات اخذ صلاحیت پیمانکاری، صلاحیت پیمانکاری شهرداری آمادگی دارد که با شما همکاری نماید. همچنین همه ی امور ثبتی مانند ثبت شرکت، اخذ کد اقتصادی، صورتجلسه تغییرات، ثبت لوگو و برند را برای شما در کمترین زمان ممکن انجام دهد.

 

مقالات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.