زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی وب چیست؟

جهت مشاوره با ما فرم زیر راپر کنید

نام خانوادگی *
نام خانوادگی
این فیلد را پر کنید
توضیحات
توضیحات
این فیلد را پر کنید
موبایل *
موبایل
این فیلد را پر کنید

افرادی که تصمیم دارند طراح سایت شوند و هیچ پیش زمینه ای برای شروع کار ندارند باید در ابتدا بدانند به چه زبان های برنامه نویسی وب نیاز دارند برای یادگیری  طراحی سایت ، و چه مسیرهایی را باید طی کنند تا یک وب سایت طراحی کنند.

مراحلی که برای طراحی سایت باید گذراند به صورت زیر می می باشد :

  • مشخص کردن نیازهای مشتری و کاربران
  • تولید یک طرح کلی از وب سایت مورد نظر و مطابقت دادن آن با اصول های علمی هدایت کاربر (ux )
  • طراحی ظاهر و بخش گرافیکی سایت ( UI)
  • نوشتن صفحات طراحی شده با Html  و CSS
  • ایجاد سیستم مدیریت محتوا مطابق با نیازهای مشتریان ( Content Management System)
  • طراحی سایت داینامیک یا کدنویسی سایت

در صورتی که خواستید سایت استاتیک طراحی کنید ، فقط سه مرحله اول را باید انجام دهید.

پیش از آغاز کار طراحی سایت باید نیازهای مشتری  را مورد تحلیل قرار داد تا مطابق با آن زبانهای برنامه نویسی را برای طراحی وب سایت انتخاب کرد.

طراح سایت مانند یک معمار است. وظیفه طراح سایت انجام طراحی سایت یا طراحی المان های گرافیکی و دیداری یک وب سایت و همچنین ایجاد ساختاراصلی آن می باشد.

ساختار وب سایت ها

ساختار وب سایت از دو بخش backend یا قسمت سمت سرور و Frontend یا قسمت سمت کاربر، تشکیل شده است. به طراح یا برنامه نویس بخش سرور سایت backend Developer می گویند و به طراح بخش سمت کاربر Frontend Developer  می گویند.

Frontend Developer :

با استفاده از زبانهای برنامه نویسی وب  مانند  Html  ، Java Script  ، CSS طراحی قسمت های ظاهری وب سایت انجام می شود. در معنای عامیانه تر می توانیم بگوییم ، کدنویسی یا طراحی هر آن چه که مرتبط با ظاهر صفحه وب می شود. وظیفه یک  Frontend Developer یا طراح وب اینست، چیزی را طراحی کند که کاربران آن را ببینند.

 backend Developer :

ایجاد استخوان بندی یا چارچوب سایت مانند محل های نگهداری فایل ها ، بانک های اطلاعاتی ( database ), اطلاعات کاربران است که با زبان های ASP  ،PHP  ،  Python ،Ruby  و … برنامه نویسی می شوند.

به طور کل برنامه نویسی و کد نویسی هر آن چه که کاربر نمی تواند آن را مشاهده کند و در واقع کارهای پشت صفحه وب سایت هستند. یعنی زمانی که یک صفحه وب ، مقالات را از دیتابیس دریافت می کند، یک کار مربوط به backend است. کار یک برنامه نویس بک اند، برنامه نویسی هسته اصلی  وب سایت است که کاربران به کدهای نوشته شده در بک اند دسترسی ندارند و همچنین امکان مشاهده آن ها را ندارند. سایت های داینامیک به برنامه نویسی بک اند نیاز دارند. برنامه نویس بک اند اطلاعات را بر اساس اهداف مختلف از دیتابیس دریافت می کند و اگر نیاز باشد ، بعد از عملیات پردازش به کاربر نمایش می دهد.

به کسانی که به هر دو قسمت سایت یعنی قسمت ظاهری یا همان UI  و قسمت backend سایت باهم تسلط دارند ، Full Stack Developer  می گویند.

زبان مورد استفاده در برنامه نویسی Frontend عبارتند از :  HTML ، CSS ، JQuery، ، Javascript.

زبان برنامه نویسی وب- کارنیل وب

برنامه نویسی HTML

HTML مخفف (HyperText Markup Language) است. ( یعنی زبان نشانه گذاری فرامتن ) HTML  اولین زبان برنامه نویسی تحت وب است. ساختار یک وب سایت بر پایه عناصر html  می باشد، این عناصر همان تگ ها هستند، نمای کلی یک تگ به این صورت می باشد که ، تمامی اطلاعاتی که می خواهیم به کاربر نمایش دهیم ، در بین تگ ها قرار می گیرد. بنابراین html  زبان برنامه نویسی محسوب نمی شود بلکه یک زبان نشانه گذاری عناصر می باشد. از سال 2010 نسخه 5 این زبان عرضه شد که تغییرات ساختاری در طراحی سایت ایجاد کرد هزمان قابلیت طراحی سایت واکنش گرا هم شروع شد.

برنامه نویسی CSS

CSS مخفف (Cascading Style Sheets) می باشد. همانند  html  زبان برنامه نویسی محسوب نمی شود. با عرضه css سبب شد طراحی سایت جان تازه ای بگیرد. css باعث زیباسازی فایل های نوشته شده براساس html  وهمچنین طراحی بخش های ظاهری و گرافیکی سایت می شود. توسط css  می توانید یک بار سبک طراحی صفحات وب را تعریف کنید و آن را چندین بار به صفحات وب خود اعمال کنید.

در سال 1999 نسخه 3 ، css ها تولید شده است. هم اکنون در طراحی سایت از css  ها به صورت گسترده ای استفاده می شود و در اکثر سایتها انجام می شود. برای بهینه سازی سایت توصیه می گردد که ازstyle  ها در داخل html  استفاده نکنید زیرا این عمل برای سئو سایت ، تاثیر منفی دارد. برای آشنایی با مفاهیم سئو می توانید به مقاله اصول سئودر تولید محتوا رجوع کنید.

برنامه نویسی Javascript

Javascript یک زبان اسکریپت نویسی می باشد. که در رتبه پایین تر از زبان برنامه نویسی محسوب می شود. توسط Javascript می توانید به جلوه های گرفیکی و ظاهری سایت ، تحرک ایجاد کنید ، مثلا می توانید اسلایدر ، افکت نوشته ها ، جلوه های متحرک و .. ایجاد کنید. هم اکنون استفاده از Javascript نسبت به قبل محدودتر شده ، به علت حجم بالای بعضی از کتابخانه های آن ، لود اولیه سایت را بالاتر می برد و برای سئوی سایت نمره منفی دارد.

برنامه نویسی Jquery

Jquery  یک کتابخانه یا فریم ورک برای Javascript می باشد و برای ساده سازی استفاده از Javascript در وب سایت می باشد. یعنی نسبت به Javascript حجم کد کمتری دارد. بنابراین برای هر عملی ، پلاگین هایی برای Jquery موجود است که می توانید به راحتی از آنها استفاده کنید.

زبان مورد استفاده در برنامه نویسی backend عبارتند از : PHP  ، ASP ، Python ،Ruby   و .. .

زبان های برنامه نویسی وب - طراحی سایت

برنامه نویسی PHP

PHP  مخفف Hypertext Preprocessor می باشد. از پرطرفدارترین زبان های اسکریپت نویسی به صورت Open Source می باشد و یک زبان بخش سرور می باشد. زمانی که شما دستوراتی توسط  PHP  می نویسید ، این دستورات توسط سرور ترجمه می شود و نتایج آن به کاربران نمایش داده می شود. و زمانی که کاربری قصد مشاهده کد سورس وب سایت را داشته باشد ، در این صورت فقط دستورات ترجمه سایت قابل مشاهده اند ، زیرا امکان دسترسی به کدهای اصلی سایت وجود ندارد.

طراحی سایت توسط این زبان بسیار مرسوم می باشد. زبانPHP   در عین سادگی ، دارای قابلیت های فراوانی می باشد و می توان سایت هایی با امکانات فراوان مثل : فروشگاه های اینترنتی ، سایتهایی که قسمت عضوگیری دارند ، سیستم های پشتیبانی ، قابلیت چت تصویری و صوتی ایجاد کرد.

برنامه نویسی ASP

مخفف Active Server Pages می باشد. قابلیت های این زبان شبیه بهPHP  می باشد. از زبانهای برنامه نویسی وب تحت سرور می باشند و برای ایجاد صفحات وب داینامیک یا پویا به کار می روند. از قوی ترین زبان ها برای ایجاد اپلیکیشن های وب می باشد. که این اپلیکیشن ها در سرورهای ویندوز اجرا می شوند. دیتابیس های این زبان sql server   می باشد.

از مزیت های زبا نهای برنامه نویسی وب تحت سرور مانند PHP و ASP این است که : امکان مشاهده کدهای اصلی این زبان ها وجودندارد . بنابراین سرقت این کدها و کپی برداری کار آسانی نیست.

طراحی سایت حرفه ای با کارنیل وب تجربه کنید !

این شرکت با داشن چندین سال سابقه در زمینه طراحی سایت و با داشتن نیروهای متخصص و طراحان سایت حرفه ای در زمینه های طراحی سایت ، پشتیبانی سایت ، سئو سایت ، طراحی اپلیکیشن موبایل ، تولید محتوا ، طراحی گرافیکی ، تبلیغات محیطی ، دیجیتال مارکتینگ ، شبکه های اجتماعی ، دیتا اینتری ، انواع چاپ ، راه اندازی دفتر مجازی  و همچنین راه اندازی باشگاه مشتریان می تواند شما را در تمامی مراحل راه اندازی و طراحی سایت کمک کند.

اولین هدف از تاسیس شرکت طراحی سایت کارنیل وب این است که همواره خدماتمان را با بهترین کیفیت در سریعترین زمان ممکن به شما ارائه دهیم. دومین هدف ما این است که بتوانیم تمامی خدمات کامپیوتری و اینترنتی را به صورت کامل، هدفمند و بدون هزینه های اضافی برای شما عزیزان انجام دهیم. شما برای تمامی خدمات مورد نیاز توسعه کسب و کار خود میتوانید به ما اعتماد کنید زیرا ما از بهترین متخصص های کشور بهره میبریم.

 

مقالات آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.